настоящият материал е превод на материали на Европейската фондация за качествен мениджмънт,
източник: My first step with EFQM Model 2010

Самооценка

Дефиниция на EFQM за оценка на постиженията на организацията:

Е цялостен, системен и редовен поглед върху дейността и постигнатите резултати от организацията, съпоставени с Модела на просперитет на EFQM. Процесът на оценка позволява на организацията ясно да определи своите силни страни и области, в които може да се направят подобрения и завършва с планиране на действия за подобряване, които след това биват наблюдавани за постигнатия напредък.

Тъй като определението по-горе става ясно, основната цел на предприятието за оценка трябва да бъде за шофиране подобрение. Освен това, за да бъде успешна, тя трябва да бъде свързана с други процеси за управление в рамките на организацията, най-вече на стратегия за развитие и планиране на бизнес процеси.

Какви са предимствата на самооценка ?

  • Осигуряване на добре структурирана, базирана на факти техника за определянето и оценка на силните на вашата организация и области за подобрение и периодично измерване на напредъка.
  • Подобряване на развитието на вашата стратегия и бизнес план.
  • Създаване на общ език и концептуална рамка за начина, по който управлява и подобряване на вашата организация.
  • Образоване на хората във вашата организация за основните понятия за върхови постижения и как те се отнасят към своите отговорности. Развитие на управленските умения на персонала.
  • Участието на хора на всички нива и във всички звена за подобряване на процесите.
  • Оценка, по един съгласуван начин, организацията на макро и / или микро ниво.
  • Идентифициране и улесняване на обмена на вашата "добра практика" в рамките на организацията.
  • Улесняване на сравнения с друга организация, на подобна или разнообразна природа, с помощта на набор от критерии, които е широко разпространена в цяла Европа и извън нея.
  • Интегриране на различни инициативи за подобряване на работата в нормалните си операции.
  • Осигуряване на възможности да признае напредъка и постиженията на високо ниво чрез вътрешни награди.
  • Подготовка на организацията, преди да кандидатства за EFQM Excellence Award или национална или регионална награда от подобен характер.

Как мога да провежда самооценка? Родово 8-стъпка процес

Стъпка 1 - спечели и запази ангажираността на ръководството.
Има по-голям шанс за успех, ако висшия управленски екип има активно участие в процеса, както и доброто разбиране на модела EFQM и основните понятия за върхови постижения.

Стъпка 2 - Разработване и мобилизиране на комуникационна стратегия.
За самооценка, за да бъдат успешни във вашата организация е наложително, че в началото на процес, който има ясна стратегия за посланието, което искате да комуникирате.

Стъпка 3 - План за самооценка.
При разглеждане на коя конкретна техника за самооценка да се приеме, сегашната култура на вашата организация трябва да бъдат взети под внимание.
Няма "по-висшата" техника за самооценка. Най-важният фактор е организация да има яснота относно резултатите, които той се стреми да постигне и след избора на конкретна техника за самооценка, която е най-подходяща за постигането на тези желаните резултати (в същото време вие също може да работи с две различни техники ).
Няма точно определени правила, самооценка може да се извършва на всеки и на всички нива. Въпреки това опитът показва, че много организации първата предприеме една или повече на пилотите да "тестват водата" и да научат повече за процеса.

Стъпка 4 - подбор и обучение на хората, пряко ангажирани в процеса.
При предприемане на самооценка има няколко различни роли, които могат да дойдат в игра зависи от използваната техника. Някои роли, като спонсор, ръководител на проекта и персонала ще има, независимо, други (оценител, оценител, ръководител на екипа, Водещият, събирачи на данни, Доклад писател) са много зависи от избраната техника.

Стъпка 5 - поведение самооценка.
Въвеждането на всеки нов процес се нуждае от внимателно управление. Самооценка не е изключение от това правило и се управлява най-добре като проект.
Основната цел на самооценка е да се идентифицират силните страни на организацията и области за подобрение и създаване на енергия, за да се подобри ефективността на организацията.

Стъпка 6 - Помислете Резултати и приоритизирани.
Организациите са малко вероятно да разполагат с необходимите ресурси за справяне с всички тези възможности едновременно и за тях би било нереалистично да се опита. Всъщност някои възможности за подобрение може да има ограничено въздействие върху основните резултати на организацията. Затова бъдете и вие се нуждаят от ясни процеси в място за приоритизиране на резултатите, както и управлението на последващите планове за действие за усъвършенстване и текущ мониторинг на напредъка чрез "бизнес както обикновено" Преглед цикли.

Стъпка 7 - Създаване и Прилагане.
Резултатите от провеждане на самооценка "момент във времето" картина на състоянието на организацията, обикновено се изразява по отношение на силните страни, областите за подобрение и понякога резултат. Стъпка 6 ни дава списък на приоритетни възможности за подобрение.
Управление на проекти осигурява структурирана методология за изпълнение на планове за действие. Независимо от размера и естеството на конкретните дейности, извършени в плана за действие, тя е добра практика:

  • Изготви резюме на липсата на проблем /, да бъдат преодолени.
  • Определяне на необходимите резултати.
  • Определяне на показателите за успех.
  • Включва указание в сроковете и ресурсите на проекта.
  • Има видими и специфична отчетност за доставка.
  • Уверете се, че действия са интегрирани в цикъл на планиране на организацията.

Планове за действие и на актуализираната стратегическа посока следва да бъдат съобщени на всички заинтересовани страни.

Стъпка 8 - Монитор План за действие за напредъка и преглед на процеса на самооценка.
Както при всяка друга дейност, напредък в изпълнението на действията за подобрение трябва да се преразглеждат редовно и на целия процес за свързване на самооценка и планиране на бизнеса също трябва да бъдат преразгледани и подобрени готов за следващата самооценка.

Също така, както бе споменато по-рано, при въвеждането на самооценка в организацията трябва да се позиционира като дългосрочна намеса, а не еднократна дейност. Затова преглед на процеса е жизнено важна функция, ако организацията е да увеличи своята обучение.

Важна част от обратна връзка между Стъпка 8 и Стъпка 1 инерция.

Регистрация - Представяне на Предприятието
Организация
Населено място
Икономическа дейност
Ключови думи
Телефон
Ел. поща
Потребител
Парола
Моля, накратко опишете основната/ите дейности на предприятието, продуктова гама, местоположение, брой служители, организационна структура